1. díl antického cyklu
Rocková opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest o nevyhnutelnosti lidského osudu podle Sofoklovy antické tragédie.
Premiéra 13. 04. 2010 v RockOpeře Praha.

KOUPIT VSTUPENKY NA 14.6. 2018!
Koupit vstupenky
Termíny představení
Merchandising
Děj opery
Děj rockové opery Oidipus Tyranus nás přivádí do starořeckých Théb. Bájný hrdina Oidipus (Jan Toužimský) v nich poté, co zvítězil nad zlou zpěvačkou hádanek Sfingou, dlouho a slavně vládl. Nyní ale musí opět hledat řešení, jak zbavit město moru. Bohové svou věštbou napoví: za vše může zločin a krvesmilstvo páchané ve městě.
 
Sám Oidipus vyřkne ortel pro vraha: „Vyhnanství!“ a vede pátrání. Osud mu postupně odkrývá svůj dávný záměr hrozivě a neúprosně. Náš hrdina zjistí, že se ve snaze vyhnout se zlé věštbě nic netuše vrátil do svého rodiště. V obraně sebe sama ještě před branami Théb nevědomky zabil otce, krále Láia. Pastýř, který se jediný zachránil z Laiovy družiny, jej pak poznal, ale ze strachu nikomu ve městě nic neřekl.
Oidipus byl jako přemožitel Sfingy zvolen za krále Théb a náleží mu ruka královny Iokasté, vdovy po mrtvém Laiovi. Tím zaklapne další léčka osudu. Oidipus se nic netuše ožení s vlastní matkou a zplodí s ní 4 děti – dcery Antigonu a Isménu a syny Polyneika a Eteokla. Vše by ale zůstalo utajeno, kdyby ve zlosti Oidipus neobvinil vševědoucího věštce Teirésia ze zrady a spolčení se švagrem Kreontem a nedonutil jej říci pravdu. Oidipova pýcha a prchlivost tak byla další osudovou chybou a příčinou jeho vlastního pádu. Korintský posel nakonec dosvědčí, že byl Oidipus adoptovaným synem jeho pána, kterého jako dítě z lítosti zachránil.
 
A tak Oidipus ve snaze prospět svému lidu odhalí vlastní krvesmilstvo, incest a otcovraždu. Oslepen vlastníma rukama odejde do vyhnanství. Odevšad je vyháněn jako psanec. Nakonec smí zůstat až do své smrti v olivovém háji na Kolónu poblíž Athén, ale o tom už je druhý díl antického cyklu, metalová opera 7 proti Thébám.
Chcete se orientovat v ději?
Jen v programu najdete originální komiks!
Opera nepatří mezi žánry, které dokáží vyprávět děj popisně. Vše se odehrává v hudbě a textech. Lyrické vyjádření děje je spojeno s použitím řady básnických prostředků. V programu najdete podrobný popis každé scény pomocí komiksu - stane se užitečným průvodcem během představení a přispěje k ještě lepšímu zážitku.
Koupit poukázku na program za 60 Kč
Koupit v e-shopu

Tvůrčí tým

Hudba: Milan Steigerwald    Libreto: Pavla Forest    Režie: Roman Štolpa    Choreografie: Tereza Georgievová    Kostýmy: Lucie Konopíková    Scénografie: Pavla Forest    Projekce: Linda Fait    Grafika: Michaela Fišerová    Lighting desing, světelná režie: Vladimír Neubauer    Zvuková režie: Ondřej Martínek    Masky, líčení: Hana Poršová    Asistent režie: Eva Petrášková    Jevištní technika, rekvizitář: Jana Eichlerová    Garderoba: Adriana Pítrová    Media relations: Tomáš Kopečný    Inspicient: Luboš Vayhel

Obsazení

Oidipus (král thébský): Jan Toužimský
Apollón (bůh Slunce): Kamil Střihavka
Kreon (švagr Oidipa
): Viktor Dyk  
Iokasté (manželka Oidipova):
Pavla Forest
Antigona (dcera Oidipova): Žántí (alt. Linda Fait)
Isména (dcera Oidipova): Daniela Gildenlöw Langrová  
Moira (bohyně Osudu): Miroslava Časarová
Hádés (bůh Podsvětí): Petr Opava  
Láios (otec Oidipa): Petr Dopita  
Teirésias (věštec): RAVEN
Mantó (věštkyně): Aneta Aberlová  
Thanatos (smrt): Tereza Georgievová
Posel: Josef Šutara  
Uvedené obsazení je orientační a bez záruky. Pořadatel si vyhrazuje právo obsazení ze zdravotních či jiných obdobně závažných důvodů kdykoliv změnit.
Sfinga: Zuzana Dovalová  
Nymfa: Linda Mikolášková  
Pastýř: Michal Cerman
Hlídač: Petr Semerád
Oidipus ve vzpomínce: Miloslav Kočí  
Thébané: Šáren Makovcová, Adriana Pítrová, Jana Jiroušková, Andrea Šebek Procházková
Thébské děti: David Lapčák, Nikola Lapčáková

Fotogalerie

 1. Title 1
 2. Title 2
 3. Title 3
 4. Title 4
 5. Title 5
 6. Title 6
 7. Title 7
 8. Title 8
 9. Title 9
 10. Title 10
 11. Title 11
 12. Title 12
 13. Title 13
 14. Title 14
 15. Title 15
 16. Title 16
 17. Title 17
 18. Title 18
 19. Title 19
 20. Title 20
 21. Title 21
 22. Title 22
 23. Title 23
 24. Title 24
 25. Title 25
 26. Title 26
 27. Title 27
 28. Title 28
 29. Title 29
 30. Title 30
Foto: Hana Brožková
Záznam rockové opery Oidipus Tyranus
Česká televize (2011)
Přehrajte si zdarma záznam celé rockové opery Oidipus Tyranus! Živý zážitek nic nenahradí, přesto si už díky záznamu můžete udělat základní představu o naší tvorbě.
Přehrát záznam 
Video
 1. Chci pravdu (videoklip, 2010)
  Kamil Střihavka, Jan Toužimský, Viktor Dyk a další
 2. Křest 2CD (2011)
  Kmotr Michal Pavlíček