Under Construction
3. díl antického cyklu
Rocková opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest na téma generační vzpoury a lásky doslova až za hrob podle Sofoklovy antické tragédie.
Premiéra 26. 10. 2010 v RockOpeře Praha.
První koncertní premiéra 20. 12. 2006 v Kongresovém centru Praha.

Koupit vstupenky
Termíny představení
Merchandising
Děj opery
Příběh rockové opery Antigona vystupující z hlubin tajemného starověku s sebou přináší dvě základní dějové linie - téma generační vzpoury a téma lásky doslova až za hrob.
V bratrovražedném souboji se vzájemně zabijí dva bratři, následníci trůnu. Této situace využije Kreon (Viktor Dyk), jejich strýc, aby uchvátil moc a sám se zmocnil vlády. V atmosféře strachu a počínající hrůzovlády se mu postaví Antigona (Žántí). Vzepře se nesmyslným příkazům i rodové tradici, odmítne roli poslušné ženy a manželky, odhodlaně a vzdorně hájí své právo na svobodné rozhodování o sobě samé a o svých činech. Jako silná a charismatická osobnost strhne na svoji stranu i Kreonova syna, Haimóna, který se do ní zamiloval a spolu s ní raději volí boj a smrt, než potupu porážky a život v ubíjející nesvobodě. Ovšem ani Kreón nevychází z příběhu jako absolutní vítěz, prosadil a udržel sice svou moc, ale zůstává opuštěný a sám. Jeho vláda se hroutí a říše rozpadá, duch vzpoury je silnější než staré tradice.
Postavy a situace jsou půdorysem pro nadčasové sdělení, které je smyslem díla, důvodem jeho vzniku a cestou k divákovu porozumění a souznění.
 
Libreto Antigony je rozděleno na tři dějství. První zobrazuje vývoj událostí počínaje bojem mezi Oidipovými syny Eteoklem a Polyneikem o moc v Thébách a končí Kreontovým verdiktem o zákazu pohřbít "cizáka" Polyneika. Druhé začíná Antigoninou vzpourou proti tomuto verdiktu, jejím rozhodnutím neuposlechnout Kreonta, nerespektovat jej v samozvané roli vladaře. Končí pak odhalením jejího činu - pohřbení Polyneika. Třetí dějství zahrnuje soud nad Antigonou, její trest a jeho důsledky.

Tvůrčí tým

Hudba: Milan Steigerwald    Libreto: Pavla Forest    Režie: Roman Štolpa    Choreografie: Tereza Georgievová    Kostýmy: Lucie Konopíková    Scénografie: Pavla Forest    Projekce: Linda Fait    Grafika: Michaela Fišerová    Lighting desing, světelná režie: Vladimír Neubauer    Zvuková režie: Ondřej Martínek    Masky, líčení: Hana Poršová    Asistent režie: Eva Petrášková    Jevištní technika, rekvizitář: Jana Eichlerová    Garderoba: Adriana Pítrová    Media relations: Tomáš Kopečný    Inspicient: Luboš Vayhel

Obsazení

Antigona (dcera Oidipova): Linda Fait / Žántí
Kreon (thébský král): Viktor Dyk
Isména (sestra Antigony): Daniela Gildenlöw Langrová
Haimón (syn Kreontův): Lukáš Písařík
Eurydika (manželka Kreontova): Pavla Forest
Teirésias (věštec): RAVEN
Moira (bohyně Osudu): Miroslava Časarová
Hádés (bůh Podsvětí): Petr Opava
Cháron (převozník): Matěj Kohout
Hlídač: Miloslav Kočí  
Mantó (věštkyně): Zuzana Dovalová
Uvedené obsazení je orientační a bez záruky. Pořadatel si vyhrazuje právo obsazení ze zdravotních či jiných obdobně závažných důvodů kdykoliv změnit.
Duch Polyneika (bratr Antigony): Petr Semerád
Duch Eteokla (bratr Antigony): Jiří Valeš
Kreontův osobní strážce: Petr Stehlík
Thanatos (smrt): Tereza Georgievová  
Posel bohů: Linda Mikolášková
Thébané, Kreontova stráž: Jana Jiroušková, Adriana Pítrová, Martin Suk, Šáren Makovcová, Josef Šutara, Aneta Aberlová, Rewoten Dee
Thébské děti: Jasmína Georgievová, Marie Steigerwaldová

Fotogalerie

 1. Title 1
 2. Title 2
 3. Title 3
 4. Title 4
 5. Title 5
 6. Title 6
 7. Title 7
 8. Title 8
 9. Title 9
 10. Title 10
 11. Title 11
 12. Title 12
 13. Title 13
 14. Title 14
 15. Title 15
 16. Title 16
 17. Title 17
 18. Title 18
 19. Title 19
 20. Title 20
 21. Title 21
 22. Title 22
 23. Title 23
 24. Title 24
 25. Title 25
 26. Title 26
 27. Title 27
 28. Title 28
 29. Title 29
 30. Title 30
Foto: Hana Brožková
Video
 1. Slzy nedojmou (videoklip, 2006)
  Viktor Dyk a Eva Urbanová na koncertní premiéře v Kongresovém centru Praha
 2. Poslední cesta (videoklip, 2009)
  Jan Toužimský, Bára Zemanová
 3. Božská píseň (videoklip, 2010)
  Sestřih představení z RockOpery Praha
 4. Předehra (animace, 2008)
 5. Události v Kultuře (ČT24, 2008)